Oliwka magnezowa to jednocześnie kosmetyk i suplement. Jej stosowanie służy przede wszystkim prostej i skutecznej, przezskórnej suplementacji magnezu. Różni się nieco od popularnej soli epsom i jest szczególnie ceniona przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na częste kąpiele w wannie.
Ważne funkcje jakie magnez spełnia w organizmie sprawiają, że jego obecność na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko wystąpienia:
- migreny
- cukrzycy typu II
- hipercholesterolemii
- osteoporozy
- nowotworów
- choroby Alzheimera
Wpływa także na kondycję stawów i może zmniejszyć bóle towarzyszące chorobom takim jak dna moczanowa, czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Czy suplementacja magnezu jest potrzebna?
W praktyce bardzo często obserwowane są niedobory tego pierwiastka. Główną przyczyną jest współczesna dieta uboga w źródła magnezu. Dodatkowo wchłanianie magnezu przez układ pokarmowy zachodzi jedynie w około 30-40%, a na zmniejszenie jego absorpcji wpływają substancje takie jak kawa, alkohol oraz tłuste pokarmy. Również stres wpływa na szybsze wydalanie magnezu z organizmu.
Produktami zawierającymi spore ilości magnezu są:
- nasiona słonecznika, migdały, pistacje, orzechy laskowe, nasiona chia
- kasza gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane, kasza jęczmienna, komosa ryżowa
- chleb żytni pełnoziarnisty, chleb graham
- nasiona fasoli, fasolka szparagowa, brokuły
- kakao, gorzka czekolada
- makrela, łosoś, wołowina
Niedobory magnezu nie są oczywiste, ponieważ w pierwszych fazach mogą istnieć bez objawów. Jeżeli natomiast obserwujesz u siebie poniższe dolegliwości, mogą one wynikać właśnie z hipomagnezemii.
- skurcze mięśni
- przyspieszona praca serca, kołatanie
- nadciśnienie
- podwyższony cholesterol
- przewlekłe zmęczenie
- problemy z koncentracją
- problemy z zasypianiem
Tradycyjna suplementacja doustna to nie jedyny sposób na wyrównanie niedobory. Równie skuteczna jest droga transdermalna, czyli przezskórna, na przykład z użyciem oliwki magnezowej.
Magnez w płynie - co ma wspólnego z olejkiem?
Oliwka magnezowa tak naprawdę składa się wyłącznie z wody i rozpuszczonego w niej chlorku magnezu, który jest uważany za jeden z lepiej wchłaniających się, a jednocześnie najmniej drażniący dla skóry ze związków magnezu. Nazwa “oliwka” odnosi się natomiast do konsystencji, płynu, który daje na skórze gładki aksamitny efekt.
Wielu producentów oferuje gotową oliwkę magnezową. Możesz je znaleźć w sklepach, aptekach, bądź zakupić przez internet.
Produkty bardzo różnią się między sobą cenami, ponieważ 250 ml potrafi kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych - a skład pozostaje taki sam. Z tego względu wiele osób decyduje się na wykonanie oliwki magnezowej samemu, co jest wprawdzie bardziej czasochłonne, ale bardziej ekonomiczne.
Oliwka magnezowa - przepis:
- chlorek magnezu sześciowodny (MgCl2 x 6H2O) czysty do analizy lub jakości farmaceutycznej
- wodę (najlepiej destylowaną, ale zwykła woda lub napar ziołowy też będą w porządku)
- naczynie do podgrzewania wody, miseczka i łyżka (niemetalowe!), buteleczka z atomizerem/z pipetą lub zwykły słoiczek
Wodę podgrzej, aby była mocno ciepła, ale nie wrząca. Do miseczki wsyp chlorek magnezu, zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Za pierwszym razem połącz składniki w stosunku 1:2, by przyzwyczaić się do działania oliwki, później możesz spokojnie stosować rozcieńczenie 1:1.
Uwaga: Na początku stosowania, zanim skóra się przyzwyczai, można pojawić się uczucie szczypania. Dlaczego najlepiej zacząć od bardziej rozcieńczonej formy.
Gdy sól w całości się rozpuści przelej preparat do buteleczki z atomizerem (w ten sposób będzie najwygodniej używać oliwki) lub do słoiczka.
Czy zamiast chlorku magnezu można użyć soli epsom?
Teoretycznie - tak. Niestety w praktyce taki roztwór wchłania się mniej skutecznie. Po nałożeniu na skórę szybko wysycha i pozostawia biały nalot, który nie tylko brudzi ubrania, ale też po prostu nie wchłonie się w skórę.
Zastosowania oliwki magnezowej
Jej podstawowym zadaniem jest zwiększenie poziomu magnezu w organizmie. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Oprócz ogólnej poprawy stanu organizmu, którą zaobserwujesz po kilku tygodniach regularnego stosowania, możesz także liczyć na efekty “tu i teraz” wynikające z miejscowego działania chlorku magnezu.
1. Regeneracja po treningu
Oliwkę magnezową obowiązkowo powinien znać każdy sportowiec, zarówno zawodowy, jak i rekreacyjny. Intensywnie pracujące mięśnie potrzebują większych ilości magnezu. Jest on niezbędny zarówno w dostarczaniu energii, jak i w rozluźnieniu mięśni. Bardzo korzystne jest wmasowanie olejku w obciążone podczas treningu partie. Zapewni to szybszą regenerację, zapobiega zakwasom i pozwoli rozluźnić spięte mięśnie.
2. Rozluźnienie po ciężkim dniu
Oczywiście rozluźnienie jest potrzebne nie tylko sportowcom. Przewlekły stres połączony z niezdrową pozycją pracy i brakiem aktywności fizycznej prowadzi często do bólu w okolicach barku i łopatki. W takich przypadkach masaż z dodatkiem magnezu może przynieść niesamowitą ulgę.
3. Uspokojenie i obniżenie ciśnienia
Wykazano, że magnez ma zdolność obniżania ciśnienia krwi. Suplementacja może łagodnie obniżać ciśnienie u osób z nadciśnieniem ale można w tej kwestii zaobserwować też natychmiastowe działanie. Gdy w ciągu dnia jakaś sytuacja podniesie ci ciśnienie, zastosowanie olejku i dostarczenie sobie świeżej porcji magnezu może przynieść ulgę i ułatwić uspokojenie się.
4. Łatwiejsze zasypianie
Poprzez działanie rozluźniające, obniżające ciśnienie, uspakajające magnez wspomaga zasypianie. Zrelaksowane ciało łatwiej ucieka od natrętnych myśli i problemów dnia codziennego, dzięki czemu proces zasypiania jest szybszy, a sen głębszy i bardziej regenerujący.
5. Łagodniejsze miesiączki
Działanie rozluźniające i przeciwbólowe znajdzie zastosowanie także w czasie menstruacji. Początek cyklu miesiączkowego niejednokrotnie wiąże się z silnymi bólami i skurczami podbrzusza. Ulgę przyniesie posmarowanie brzucha oliwką i delikatny masaż. Działanie powinno być zauważalne już po kilku minutach.
6. Ulga przy stłuczeniach
Zastosowana na stłuczenia, redukuje ból i zmniejszy opuchliznę.
Jak stosować oliwkę magnezową?
Najważniejsza jest regularność. Stosowanie oliwki powinno stać się codzienną rutyną. W razie potrzeby (np. duży niedobór) można stosować ją nawet kilka razy dziennie.
Standardowo zaleca się po 5-10 psiknięć z atomizera dwa razy dziennie.
Najszybszą i najczęstszą metodą jest używanie olejku w formie sprayu. Najlepiej nakładać go po prysznicu, gdy skóra jest czysta i wolna od wszelkich kosmetyków. Po rozpyleniu na skórę preparat należy dokładnie wetrzeć i pozostawić do wchłonięcia.
Drugą opcją jej wykonanie masażu, który usprawnia przepływ krwi, a tym samym maksymalizuje wchłanianie oliwki.
Niektórzy zamiast olejku wolą wykorzystać chlorek sodu do kąpieli ciała lub moczenia stóp. Sprawdzi się zarówno samodzielnie, jak i z dodatkiem olejków eterycznych o pożądanych właściwościach. Taka kąpiel powinna być wykonywana regularnie, 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 30 minut.
Naturalny antyperspirant
Oliwka magnezowa może również służyć jako naturalny dezodorant, który zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, jednocześnie nie blokując porów. Preparat nie zapycha ujść potowych, dlatego nie zatrzyma wydzielania potu, ale pamiętaj, że pocenie się jest procesem naturalnym, którego nie powinno się w sztuczny sposób powstrzymywać.
Wystarczą 2-3 psiknięcia na pachę i delikatne wklepanie w skórę. Podobnie możesz zastosować ją na stopy jeśli doskwiera ci pojawiający się w ciągu dnia przykry zapach. W przypadku zastosowania dezodorującego lepiej sprawdzi się oliwka o wyższym stężeniu chlorku magnezu.
Pamiętaj, ze lepiej unikać stosowania oliwki na świeżo wydepilowaną skórę, lub skórę na której występują ranki, czy inne podrażnienia, ponieważ może wywołać nieprzyjemne pieczenie.
Przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania olejku magnezowego na rany otwarte, ani na skórę bezpośrednio po goleniu. Może spowodować pieczenie, szczypanie i dodatkowe podrażnienie.
Działania niepożądane wynikające ze stosowania oliwki magnezowej występują dość rzadko. Szczególną uwagę powinny zachować osoby zmagające się z:
- hipermagnezemią,
- nadwrażliwością na magnez,
- niedrożnością jelit,
- niewydolnością nerek, kamieniami nerkowymi,
- niedociśnieniem/nadciśnieniem tętniczym,
- chorobami serca,
- miastenią,
- cukrzycą.
Do przedawkowania magnezu drogą transdermalną dochodzi bardzo rzadko, ponieważ jego nadmiar jest usuwany z organizmu. Najpopularniejszymi objawami przedawkowania magnezu są:
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, skurcze brzucha, biegunka)
- reakcja alergiczna (wysypka, pokrzywka, swędzenie, trudności w oddychaniu, obrzęk jamy ustnej, twarzy, warg, języka)
- zawroty głowy
- uderzenia gorąca
- omdlenia
- nieregularne bicie serca
- porażenie/osłabienie mięśni
- ciężka senność
W przypadku ich wystąpienia niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą.
Trwałość oliwki magnezowej
Gotowa oliwka na bazie wody destylowanej przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu może służyć nawet kilka miesięcy. Używanie zwykłej wody może skrócić trwałość produktu, warto wtedy przygotowywać mniejsze porcje, a preparat zawsze przechowywać w lodówce.
Natomiast co do samego chlorku magnezu jest on bardzo trwały, ale należy zadbać, by był szczelnie zamknięty, przechowywany w suchym, chłodnym miejscu. Wilgotność powietrza może sprawić, że zacznie się rozpuszczać i zbrylać.
Aleksandra Karmańska, Andrzej Stańczak1, Bolesław Karwowski, Magnez aktualny stan wiedzy, Bromat. Chem. Toksykol. – XLVIII, 2015, 4, str. 677 – 689
Uwe Gröber, Tanja Werner, Jürgen Vormann, Klaus Kisters, Myth or Reality – Transdermal Magnesium, Nutrients, 2017 Aug; 9(8): 813.
Guerrero-Romero F., Rodríguez-Morán M.,Oral magnesium supplementation: an adjuvant alternative to facing the worldwide challenge of type 2 diabetes? Cir Cir. 2014 May-Jun;82(3):282-9